Trueمیل موج‌گیر چیست و چه کاربردی دارد؟

در پاسخ به سوال میل موج گیر چیست باید بدانید که میل موجگیر را برای ایجاد تعادل و جلوگیری از چپ کردن خودرو استفاده می‌کنند.


یک خودرو از قسمت های مختلفی تشکیل شده است. هر قسمت وظیفه منحصر به فردی بر عهده دارد و برای اینکه ماشین به حرکت در بیاید، باید همه بخش ها به خوبی وظیفه خود را انجام دهند. اگر بخش های مختلف خودرو با هم هماهنگ نباشد، ماشین حرکت نمیکند و اگر هم حرکت کند، عملکرد مناسبی نخواهد داشت. میل موج گیر یکی از قطعاتی است که در عین سادگی، نقش با اهمیتی در حرکت خودرو ایفا میکند.

 

به میل موج گیر، میل تعادل هم میگویند و بعضی آن را به نام سیبک تعادل میشناسند. محل قرارگیری میل تعادل در هر خودرو میتواند متفاوت باشد. در بعضی از خودرو ها در جلو تعبیه شده و در بعضی دیگر در عقب خودرو قرار گرفته است. اگر میخواهید بدانید که میل موج گیر چیست باید گفت یک میله فولادی است که در دو سر خود دو بوش لاستیکی دارد.میل موج گیر چیست و چه کاربردی دارد؟


در پاسخ به این سوال که میل موج گیر چیه باید گفت میل موج گیر جزو سیستم تعلیق خودرو حساب میشود و هنگامی که خودرو در پیچ های تند یا جاده های مارپیچ یا ناهموار حرکت میکند، این میله فشار وارد شده به بدنه خودرو را به خود جذب نموده و آن را خنثی مینماید. برای افرادی که با سیستم تعلیق خودرو آشنایی ندارند میتوان گفت به قطعاتی که مابین بدنه و چرخ ها قرار میگیرند، سیستم تعلیق یا ساسپنشن میگویند.

این قطعات در کنار هم باعث میشوند تا هنگامی که خودرو در مسیری ناهموار حرکت میکند، تکان های ناشی از ناهمواری، در اتاق خودرو به صورت نرم و ملایم احساس شود. نقش میل موج گیر چیست؟ در سیستم تعلیق خودرو، میل موجگیر، راحتی سرنشینان را در جاده های پرتلاطم و پیچ های تند تضمین میکند.

حال که فهمیدید که میل موج گیر چیست، بهتر است با کاربرد آن به طور کامل آشنا شوید. وقتی خودرو در موقعیت پیچ های تند قرار میگیرد، یک نوع گشتاور به بدنه خودرو وارد میشود. در این هنگام میل موج گیر وارد عمل شده و با ایجاد یک گشتاور در جهت مخالف، از منحرف شدن و واژگونی آن جلوگیری مینماید. عملکرد میل موج گیر، آسایش و ایمنی سرنشینان را ضمانت میکند.

از طرف دیگر پس از فهمیدن میل موج گیر چیست باید بدانید که در پیچ های تند، چیزی که باعث میشود لاستیک ها به کف جاده بچسبند و از آن جدا نشوند، میل موج گیر است. 

علائم خرابی بوش میل تعادل

همانطور که در قسمت میل موج گیر توضیح دادیم نام دیگر میل موج گیر، میل تعادل است. همچنین گفتیم که در دو سر میل تعادل دو بوش لاستیکی قرار گرفته که وظیفه دارند، سروصدایی که در حین حرکت خودرو ایجاد میشود را حذف کنند. بوش میل تعادل میتواند ضربات وارد شده از سمت بدنه ماشین به میل تعادل را جذب نماید. بوش میل تعادل حالت الاستیکی دارد و وقتی دما پایین باشد، مقاومتش بیشتر می شود. اما اگر دما زیاد شود احتمال آسیب دیدگی آن نیز وجود دارد.

 از علائم خرابی بوش میل تعادل میتوان به احساس لرزش در غربیلک فرمان، یک دست کشیدن خودرو و شنیدن صداهای اضافی در اتاق خودرو اشاره نمود. در قسمت میل موج گیر اشاره کردیم که بوش ها در دو سر میل تعادل بسته میشوند. بوش میل تعادل می تواند هدایت خودرو را در مسیرهای مارپیچ تثبیت کند و نوساناتی که از جانب جاده به ماشین وارد میشود را خنثی نماید. بوش میل موج گیر باعث میشود تا میل تعادل در جای خود امکان مانور کافی داشته باشد و بتواند پایداری خودرو را تضمین نماید.

بغضی از خودروسازان برای این که پایداری خودرو را افزایش دهند اقدام به زاویه دار کردن چرخ ها نسبت به جاده میکنند. اما این کار باعث نمی شود تا تعادل خودرو در همه پیچ ها حفظ شود و در پیچ های تند، خودرو دچار مشکل خواهد شد. بنابراین وجود میل موج گیر در خودرو حیاتی است.تعویض میل موجگیر ۴۰۵  

اگر میل موج گیر ۴۰۵ شما دچار مشکل شد، در اسرع وقت به یک تعمیرکار با تجربه مراجعه کنید تا اقدامات لازم برای تعویض میل موجگیر ۴۰۵ را انجام دهد. میخواهید بدانید تعویض میل موج گیر به چه صورت است؟ گر دانش فنی شما در زمینه خودرو قابل قبول است و به قول معروف دست به آچار هستید، میتوانید در خانه تعویض میل موجگیر ۴۰۵ را انجام دهید. روش کار به این صورت است که باید یک میل موج گیر جدید از نمایندگی های معتبر فروش لوازم یدکی خودرو تهیه کنید. میل موج گیر های با کیفیت ساخت داخل باید نشان استاندارد را داشته باشند.

حال با استفاده از آچار چرخ، مهره چرخ های ماشین را شل کنید و به وسیله جک، قسمت جلویی خودرو را بالا ببرید. هنگامی که چرخ ها از سطح زمین فاصله گرفتند. میتوانید آنها را از جای خود بیرون بیاورید و کنار بگذارید. در این حالت امکان دسترسی شما به میل موج گیر ۴۰۵ وجود دارد. در این مقاله اشاره کردیم که در دو سر میل تعادل، دو قطعه لاستیکی به نام بوش میل موج گیر تعبیه شده اند تا ضربات وارد شده به خودرو را جذب نمایند.

این قطعات لاستیکی اگر خراب شوند میل موجگیر نمیتواند به خوبی وظیفه خود را انجام دهد و بنابراین باید تعویض گردد. تعویض میل موجگیر ۴۰۵ نسبتا ساده است. کافی است پیچ های دو طرف آن را با دقت باز نموده و آن را با قطعه جدید جایگزین نمایید.

تعویض میل موجگیر ۲۰۶ 

محل قرارگیری میل موج گیر ۲۰۶ مابین دو طبق پایین خودرو است. طبق های پایین هنگامی که ماشین در مسیر یک پیچ قرار دارد، در جهت مخالف اتاق خودرو حرکت میکنند و باعث پیچش میل موج گیر ۲۰۶ میشوند. میل موج گیر در مقابل این عمل از خود مقاومت نشان میدهد و سیستم تعلیق خودرو در این حالت سفت میشود. با این کار، غلتش یا کج شدن اتاق خودرو کمتر میشود.

اما دیگر کاربردهای میل موج گیر میتوان گفت میل تعادل با وجود سادگی اثر زیادی در سیستم تعلیق خودرو دارد. اگر میل تعادل نباشد، ماشین گیج می شود و پایداری لازم برای حرکت در جاده ها را نخواهد داشت. همچنین اگر میل موج گیر ۲۰۶ نباشد، خودرو به راحتی در سر پیچ های تند تعادل خود را از دست میدهد و واژگون میشود.

میل موج گیر ۲۰۶ در شرکت های تولید کننده قطعات یدکی در ایران تولید میشود و از کیفیت مناسبی برخوردار است. شما میتوانید این قطعه را از فروشگاه های معتبر ایران خودرو یا وب سایت های اینترنتی خرید نمایید. شاید دوست داشته باشید که بدانید علت خرابی میل موج گیر چیست؟ علت خرابی میل موج گیر معمولا پارگی بوش های دو سر آن است زیرا این بوش ها بیشترین فشار را تحمل میکنند و نسبت به تغییرات دما حساس هستند.

تعویض میل موج‌گیر سمند 

سمند خودرو ملی ایرانی است که در کارخانه ایران خودرو طراحی و تولید شده است. این خودرو در طی این سال ها طرفداران زیادی پیدا کرده و جزو پرفروش ترین مدل های خودرو در ایران است. لوازم یدکی سمند در شرکت های قطعه سازی ایران تولید می شود و در اختیار کارخانه های خودروسازی و فروشندگان لوازم یدکی خودرو قرار میگیرد.

میل موج گیر سمند یکی از قطعات حساس این خودرو است که احتمال خرابی آن بیشتر از سایر قسمت های سیستم تعلیق خودرو است. میخواهید بدانید که علائم خرابی میل موج گیر چیست؟ به دلیل بار زیادی که روی بوش های دو سر میل موج گیر سمند قرار دارد، این بخش از میل موج گیر زودتر از دیگر قسمتها دچار آسیب میشود.

اگر احساس کردید که ماشین شما دیگر مثل گذشته تعادل کافی ندارد و یکدست میکشد، سریعا سراغ یک تعمیرکار خبره بروید و از او بخواهید میل موج گیر سمند شما را بررسی کند. در صورتی که ایراد داشت فورا آن را تعویض نمایید. حال که بخشی از پاسخ سوال علائم خرابی میل موج گیرچیست را مطالعه کردید در ادامه شما را با میل موج گیر هایما آشنا میکنیم. 

میل موج‌گیر هایما 

هایما که توسط ایران خودرو مونتاژ و عرضه میشود یک خودرو چینی شاسی بلند است که مورد استقبال زیادی قرار گرفت. این خودرو به دلیل شباهتی که به خودرو ژاپنی تویوتا پرادو دارد و از طرفی قیمت آن در مقابل پرادو بسیار پایین است، به راحتی جای خود را در خیابان های ایران باز کرد. هایما از امکانات رفاهی مناسبی برخوردار است و مشخصات فنی قابل قبولی دارد. هزینه تعمیرات و نگهداری این خودرو در مقابل پرادو ناچیز است و میتوان این خودرو را یکی از گزینه های مناسب خرید در نظر گرفت.

قطعات یدکی هایما از چین وارد میشود و در فروشگاه های لوازم یدکی و نمایندگی های ایران خودرو عرضه میگردد. میل موج گیر هایما در قسمت جلو خودرو قرار دارد و وظیفه حفظ تعادل هایما را در پیچ های تند بر عهده میگیرد. در پاسخ به سوال وظیفه دیگر میل موج گیر چیست باید گفت میل موج گیر هایما علاوه بر حفظ تعادل خودرو در پیچ های تند، وظیفه خنثی کردن ضربات وارد شده به اتاق خودرو در جاده های ناهموار را نیز دارد.

قیمت میل موج گیر هایما نسبت به خودروهای ایرانی گران تر است اما در مقایسه با ماشین های کره ای و ژاپنی قیمت مناسبی دارد. حتما در هنگام خرید میل موج گیر هایما از اصل بودن آن مطمئن شوید تا مشکلی برای سرنشینان خودرو و سیستم تعلیق آن پیش نیاید.


 

علائم خرابی موج‌گیر ۲۰۶ چیست؟ 

فکر میکنید علائم خرابی میل موج گیر چیست؟ آیا نشانه های خاصی برای آگاهی از خرابی میل موجگیر ۲۰۶ وجود دارد؟ آیا علائم خرابی موجگیر ۲۰۶ را یک فرد مبتدی متوجه میشود یا اینکه حتما باید یک مکانیک خودرو خرابی میل موج گیر ۲۰۶ را بررسی و تایید کند. اگر فردی هستید که در رانندگی به صداهایی که از موتور خودرو به داخل منتقل میشود، حساس میباشید و تغییراتی که در حرکت خودرو ایجاد میشود را درمی یابید، میتوانید از خرابی میل موج گیر ۲۰۶ مطلع شوید.

آیا فرمان خودرو شما یکدست میکشد؟ آیا غربیلک فرمان لرزش دارد؟ آیا صدای تق تق از محفظه موتور به گوشتان میرسد؟ پاسخ مثبت همه این سوالات، میتواند پاسخی سوال علائم خرابی میل موج گیر چیست باشد.

علائم خرابی موج‌گیر پراید 

در بین خودروهای ایرانی، پراید ارزان ترین قیمت را دارد و بنابراین قطعات یدکی این خودرو نیز در مقایسه با دیگر خودروها ارزان تر است. میل موج گیر پراید جزو قطعاتی است که نقش حساسی در سیستم تعلیق این خودرو ایفا میکند. اما علت خرابی میل موج گیر چیست؟ همانطور که گفتیم میل موج گیر پراید بخشی از سیستم تعلیق خودرو است یعنی در تعادل و پایداری خودرو نقش دارد. حال باید ببینیم چه عواملی سبب میشوند تا پایداری خودرو بهم بخورد و ماشین از تعادل خود خارج شود.

هنگامی که فشاری از سمت جاده به خودرو وارد میشود سیستم تعلیق خودرو مخصوصا میل موج گیر پراید سعی می کنند با جذب این نیرو آن را خنثی نمایند. پس به مرور زمان و در اثر فشارهای متعدد میل موج گیر پراید دچار مشکل میشود و باید آن را تعویض نمود. همچنین در پیچ های تند، نیروی زیادی به اتاق خودرو وارد میگردد.

میل تعادل پراید در برابر این نیرو از خود مقاومت نشان داده و مانع منحرف شدن خودرو میشود. این نوع فشار ها نیز میتواند از عواملی خرابی میل موج گیر پراید باشد. حال که فهمیدید علت خرابی میل موج گیر ، اگر رفتارغیرعادی در سیستم تعلیق خودرو مشاهده کردید، میتوانید حدس بزنید که شاید ناشی از خرابی میل موج گیر باشد.


  

نکات

در این مقاله به سوال میل موج گیر چیست پاسخ دادیم و با کاربردهای آن آشنا شدیم. همچنین فهمیدیم که علت خرابی میل موج گیر چیست و چه علائمی دارد. سپس به سراغ معرفی میل موج گیر در خودروهای مختلف رفتیم و با آنها آشنا شدیم  و توصیه کردیم که هرگاه که میل موج گیر خودرو شما با مشکل مواجه شد، حتما به سراغ یک جلوبند ساز ماهر بروید و نسبت به تعویض آن اقدام نمایید.


راهنمای خرید لنت ترمز خودرو
اغلب مالکان خودرو زمان تعویض لنت‌های ترمز با این پرسش مواجه می‌شوند: چه نوع از لنت ترمزی را انتخاب کنند؟ ارگانیکی یا سرامیکی؟

To install this Web App in your iPhone/iPad press and then Add to Home Screen.